Lista aktualności Lista aktualności

Martwy bielik

25 stycznia pracownicy leśni znaleźli na terenie leśnictwa Potok w Borach Kujańskich martwego bielika.

Miejsce znalezienia oraz ślady nadpalenia piór na skrzydłach potwierdziły, że ptak zahaczył o linię energetyczną. Niestety przypadki kolizji ptaków z liniami energetycznymi nie należą do rzadkości. W najlepszym przypadku ranne ptaki są rehabilitowane i trafiają z powrotem na wolność. Tym razem bielik nie miał tyle szczęścia.

Ptak miał założone polskie obrączki Stacji Ornitologicznej Muzeum i Instytutu Zoologii PAN w Gdańsku pełniącej rolę krajowej centrali obrączkowania ptaków.  Dowiedzieliśmy się, że ptak był zaobrączkowany jako pisklę w 2012 roku niedaleko Biebrzańskiego Parku Narodowego tj. 352 km od miejsca znalezienia.

Cała sytuacja jest o tyle niepokojąca, że jest duże prawdopodobieństwo iż był to ptak z pary lęgowej gniazdującej na terenie Nadleśnictwa Złotów. Bieliki są osiadłe i zazwyczaj przez cały rok przebywają w rewirze lęgowym. Właśnie rozpoczyna się okres lęgowy, będziemy obserwowali czy ptaki zajmą swoje gniazda.

Na początku minionego stulecia bieliki były w Polsce na krawędzi wymarcia. Obecnie ich liczebność jest stabilna i wynosi około 1400 par. Duży wpływ na wzrost liczebności tego gatunku ma tzw. ochrona strefowa. Jest to obszar wokół gniazda okresowo wyłączony z działalności człowieka. Strefy powoływane są na podstawie decyzji regionalnego dyrektora ochrony środowiska. Na terenie Nadleśnictwa Złotów powołano 5 stref ochrony z czego 2 dla bielika.