Lista aktualności Lista aktualności

Zabierz mnie do lasu

Badania naukowców potwierdzają, że kontakt z przyrodą w dzieciństwie jest bardzo ważny dla prawidłowego rozwoju człowieka

Wyniki badań omówione przez National Geographic Polska potwierdzają, że im mniejszy kontakt z naturą w dzieciństwie, tym większe prawdopodobieństwo występowania depresji w dorosłym życiu. Według naukowców przebywanie w otoczeniu zieleni jest powiązane ze zmianami strukturalnymi w mózgu dziecka. Jak się okazuje przyroda „zmienia” mózg. Przebywanie w lesie poprawia koncentrację, wyostrza zmysły. To wspaniałe miejsce do budowania relacji z najbliższymi.

Najważniejsze żeby dzieci do 10. roku życia miały regularny kontakt z przyrodą. Wyprawy do lasu, parku lub na łąkę są nieocenione. Zbieranie grzybów, liści, żołędzi, budowanie szałasów, obserwowanie przyrody, tropienie zwierząt – w lesie nie ma miejsca na nudę. Wystarczy tylko obudzić kreatywność u dziecka. Zanim kupisz dziecku kolejny gadżet – smartfon, konsolę, tablet – zastanów się czy nie spowodujesz, że jeszcze bardziej zamknie się na otoczenie w czterech ścianach swojego pokoju. Lepiej będzie jak zabierzesz je do lasu!